A mozgásfejlődés többféle módon is hat az alvásra, lássuk hogy hogyan. Általános vélekedés, hogy a babát az ébreszti fel éjjel, hogy gyakorolja a napközben elsajátított mozgásformákat. Gyakori tapasztalat, hogy egy-egy új mozgásforma elsajátítása során átmenetileg gyakoribb éjszakai ébredésekről vagy nehezebb elalvásokról számolnak be a szülők, de ez nem mindig az éjszakai gyakorlás eredménye.
Nézzük, hogyan függ össze a babák alvása és a mozgásfejlődés:
Az első 6 hónapban a babáknál az álmodós szakaszban még nincsenek teljesen ellazulva az izmok, mint a nagyobb gyermekeknél és a felnőtteknél. Azaz, a picik eljátsszák az álmaikat. Alvás közben “esznek”, mozognak, “beszélnek”, sírnak. Ez önmagában ritkán ébreszti fel őket. Annál gyakrabban a szülőket, akik azt gondolják, hogy felébredt a csemete, hiszen mozog, sír vagy cuppog.
Az álmodás közbeni mozgolódás akkor okozhat felébredést, ha a mozgás közben a baba beüti valamijét, beszorul vagy kényelmetlen pozícióba kerül (hasra fordul, majd beszorul a keze).
De emellett egyéb ébredéseket is könnyen a mozgásfejlődés számlájára írhatunk, pedig a háttérben valami más áll.
Nézzük ezt a szituációt:
Balázs 1 éves kisfiú, lelkesen gyakorolja napközben a lépegetést. Éjjel többször arra megy be az anyukája a szobájába, hogy Balázs áll az ágyában és sír.
Mik lehetnek az okok?
- Balázst valami felébreszti, megijed, fáj valamije, éhes, stb. Természetes, hogy nem fekve fogja hívni az anyukáját, hanem felállva várja. Hiszen már képes rá. Balázst nem feltétlenül a mozgásfejlődés ébreszteti fel minden alkalommal, hanem valami más. Ami sokszor nem derül ki, mert a járás megtanulására gondolnak a szülők, mint lehetséges okra.
- Cifrázza a történetet, ha Balázs azért sír, mert felállni ugyan fel tud, de leülni már nem. Így ezért is kéri a segítséged.
- A mozgásfejlődéssel kéz a kézben jár a szeparációs szorongás is. Ha a baba egy új mozgásforma elsajátításával jobban el tud távolodni az anyukájától, akkor ez először félelmetes lehet a számára, így a szorongás fokozódhat.
Az újdonsült mozgásszabadság a lefekvések körül is új problémákat okozhat. Ha az eddig a kiságyba befektetett baba most elkezd felülni/mászni/felállni, akkor egy fokkal még nehezebb lesz elaltatni őt. Ráadásul az új mozgásfajra gyakorlása körüli izgalmak sem kedveznek az ellazulásnak. Ilyenkor még fontosabb szerepet kap a megfelelő elalvás előtti rutin, ami segít ráhangolódni a babának a lefekvésre, illetve a megfelelő időzítés.
A kutatások azt találták, hogy a mozgásfejlődéssel összefüggő éjszakai ébredések átmenetiek, az előfordulásuk gyakorisága függ a baba életkorától és a mozgás fajtájától is, illetve ezek az ébredések nem tartoznak a leggyakoribb okok közé.
Szerző: Dénes Ivett
Forrás:
Scher, A. & Cohen, D. V. Sleep as a Mirror of Developmental Transitions in Infancy: The Case of Crawling. Monographs of the Society for Research in Child Development 80, 70–88 (2015).
Henderson, J. M. T., France, K. G., Owens, J. L. & Blampied, N. M. Sleeping Through the Night: The Consolidation of Self-regulated Sleep Across the First Year of Life. Pediatrics 126, e1081–e1087 (2010).
Scher, A., Epstein, R. & Tirosh, E. Stability and changes in sleep regulation: A longitudinal study from 3 months to 3 years. International Journal of Behavioral Development 28, 268–274 (2004).
Atun-Einy, O., Scher, A., Sleep disruption and motor development: Does pulling-to-stand impacts sleep-wake regulation? Infant Behavior and Development 42, 36-44 (2016)
Ez is érdekelhet:
Az éjszakai ébredések valódi oka
Hasznos linkek:
Békés éjszakák, vidám nappalok könyv
Magazin:
Konzultációs lehetőségek:
Tanfolyamok, kurzusok:
Klubok, csoportok:
Facebook oldal:
Youtube csatorna
Instagram oldal