A tudományos kutatások a telihold alvásra gyakorolt hatásairól korlátozottak és gyakran nem egyértelműek. Habár sokan hisznek a telihold alvásra gyakorolt hatásában, nincs erős empirikus bizonyíték, amely alátámasztaná ezeket az állításokat.

Azonban néhány tanulmány megpróbálta vizsgálni ezt a jelenséget:

  • Egy 2013-ban a Current Biology című folyóiratban megjelent tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy az emberek általában felületesebb, kevésbé pihentető alvást tapasztalnak a telihold időszakában. A tanulmány során résztvevők alvásmintáit figyelték meg kontrollált környezetben, és megállapították, hogy a résztvevőknek hosszabb ideig tartott elaludniuk, és kevesebb időt töltöttek mély alvásban a telihold környéki éjszakákon.

  • Egy másik tanulmány, amely 2014-ben jelent meg, több mint 1200 résztvevő alvásadatait elemezte, és összefüggést talált a holdfázisok és az alvásminőség között. A kutatók azt figyelték meg, hogy a résztvevőknek kicsit hosszabb ideig tartott elaludniuk és kissé csökkent az alvásuk hatékonysága (az alvás ideje és az ágyban töltött összes idő aránya) a telihold időszakában.

  • Gyermekek esetében közel 6000 gyermek megfigyelése kapcsán 1%-kal kevesebb alvást tapasztaltak a kutatók a telihold idején.

  • Egy másik, gyermekeken végzett kutatás viszont hosszabb éjszakai alvást tapasztalt.

  • Egy tiniken végzett kutatás viszont nem talált összefüggést.

Fontos megjegyezni, hogy ezek a tanulmányok, bár sugallanak egy összefüggést, nem állapítanak meg egyértelmű ok-okozati kapcsolatot a telihold és az alvásmintázat között. Emellett, az egyéni temperamentum, az életmód és környezeti feltételek is befolyásolhatják az alvásminőséget, illetve az is felmerül, hogy a holdfázisok inkább a mentális állapotra hatnak, akár a szülő, akár a gyermek esetében, mely közvetve hathat az alvásra.

Összefoglalásként elmondható,

hogy bár néhány kutatás feltételez egy lehetséges összefüggést a holdfázisok és az alvásminőség között, további kiterjedt és szigorúbb tanulmányokra van szükség annak jobb megértéséhez. A telihold hatására az alvásra vonatkozó egyéni tapasztalatok és kulturális meggyőződések széles skálán változnak, de a tudományos bizonyítékok továbbra sem egyértelműek.

Emellett pedig, ha

hat is a telihold az alvásra, érdemes átgondolni ennek jelentőségét: miután erre a befolyásra nincs behatásunk, igazából nem érdemes sok időt-energiát szánni rá. Sokkal hatékonyabban tudjuk támogatni a gyermekünk alvását azzal, hogy az alvás kapcsán reális elvárásokat, biztonságos és optimális környezetet, az alvásra negatívan ható körülmények mérséklését, megfelelő napirendet, altatási módot biztosítunk. Erről részletesen olvashatsz a Békés éjszakák, vidám nappalok című bestseller könyvsorozat oldalain.

Szerző:

Dr. Dénes Ivett

babaalvás tanácsadó, baba-mama kapcsolati szakember

  • Christian Cajochen et al: Evidence that the Lunar Cycle Influences Human Sleep, Current Biology, July 25, 2013
  • Csilla Zita Turányi et al: Association between lunar phase and sleep characteristics, Sleep Medicine, 2014 Nov;15(11):1411-6.
  • Smith, M., Croy, I., & Persson Waye, K. (2014). Human sleep and cortical reactivity are influenced by lunar phase. Current Biology : CB, 24(12), R551–R552.
  • Casiraghi, L., Spiousas, I., Dunster, G. P., McGlothlen, K., Fernández-Duque, E., Valeggia, C., & de la Iglesia, H. O. (2021). Moonstruck sleep: Synchronization of human sleep with the moon cycle under field conditions. Science Advances, 7(5), eabe0465
  • Chaput, J. P., Weippert, M., LeBlanc, A. G., Hjorth, M. F., Michaelsen, K. F., Katzmarzyk, P. T., Tremblay, M. S., Barreira, T. V., Broyles, S. T., Fogelholm, M., Hu, G., Kuriyan, R., Kurpad, A., Lambert, E. V., Maher, C., Maia, J., Matsudo, V., Olds, T., Onywera, V., Sarmiento, O. L., … Sjödin, A. M. (2016). Are Children Like Werewolves? Full Moon and Its Association with Sleep and Activity Behaviors in an International Sample of Children. Frontiers in Pediatrics, 4, 24.
  • Sjödin, A., Hjorth, M. F., Damsgaard, C. T., Ritz, C., Astrup, A., & Michaelsen, K. F. (2015). Physical activity, sleep duration and metabolic health in children fluctuate with the lunar cycle: science behind the myth. Clinical Obesity, 5(2), 60–66.
  • Wehr T. A. (2018). Bipolar mood cycles and lunar tidal cycles. Molecular Psychiatry, 23(4), 923–931.

Ez is érdekelhet: