Mi is lehet akkor a „szoktatás” jelentése?
- Lehet az, hogy a gyermek igényei, szükségletei, képességei ellenében szeretnék rávenni olyanra, ami nem komfortos neki, nem az igénye vagy nem tud hozzá alkalmazkodni, akkor én ebben nem tudok segíteni, bár ez leírható lenne 1-2 mondatban, akár 1-2 szóban is, sírni hagyásnak hívják.
Ha azt értjük a „szoktatás” alatt, hogy a gyermek igényei, szükségletei, képességei mentén változtatunk az alvási szokásokon, messzemenőkig figyelembe véve a temperamentumát, alkalmazkodóképességét, és érzelmi biztonságot nyújtva tesszük mindezt túlzó elvárásoktól mentesen, akkor tudok segíteni, bár ekkor a „szoktatás” nem a legideálisabb szó a folyamatra.
De az is fontos, hogy az utóbbihoz egy komplex szemléletmód,
egy meghatározott szülői attitűd elsajátítása szükségeltetik, az út pedig mindig egyéni, amely biztosan nem foglalható össze 3 tutitippben.
Tehát, itt a legtöbb esetben megfelelő tudásra, személyre szabott tanácsokra és folyamatos támogatásra van szükség, méghozzá az után, hogy pontosan megismertük közösen a gyermek igényeit, szükségleteit, képességeit, temperamentumát, alkalmazkodóképességét, meghatároztuk a reális elvárásokat, átgondoltuk az alvása minden körülményét és a lehetséges irányokat a változtatás kapcsán.
Univerzális út ugyanis nincs. Minden gyermeknél egyedi lesz, hogy pl. milyen feltételek mentén, milyen lépések során, milyen időpontban lehet megpróbálni pl. a kiságyban altatást vagy a ringatás elhagyását és a gyermek reakciói mentén hogyan lehet továbblépni.
A gyermek viselkedése mindig egy üzenet, nincs ez máshogy az alvás kapcsán sem, ezt az üzenetet kell megérteni és lefordítani. És a szülő segítségkérése is egy ugyanolyan üzenet, mely sokkal többről szól, mint hogy mihez szeretné „szoktatni” a gyermekét.
Tehát, az általános tanácsom, hogy válaszd a válaszkész utat, és keresd a 3T koncepciót, azaz tudást, tanácsokat és támogatást is a folyamathoz.
Ebben én akár a Tudástárban, akár szülőkonzultációk keretében tudlak támogatni, személyre szabott tanácsokkal, hiteles tudással és megfelelő támogatással.
Mert a tutitippek biztosan nem fognak pontosan passzolni a gyermekedhez, az élethelyzetetekhez, és arra sem jók, hogy pontosan megmondják, mi is fog történni, ha elkezded megváltoztatni a gyermeked alvási szokásait, így pedig hosszútávú támogatás nélkül nem nyújtanak neked elegendő segítséget.