1. A szoktatásos, sírni hagyásos, alvástréning szemléletmód
2. A válaszkész szemléletmód
Egy orvosi példát hozva,
legyen pl. egy hasfájós beteg, aki felkeresi a panaszával az orvosát.
- A szoktatásos módszerek szemlélete azt javasolná, hogy a beteg szedjen be 3 napig 3×1 tablettát az A gyógyszerből, majd 4 napig a B gyógyszerből 2 tablettát, és ne egyen soha többet baconszalonnát. Ez majd garantáltan megszüntet minden hasfájást.
- A válaszkész szemléletmód viszont úgy nézne ki, hogy előbb nézzük meg, mi az oka a hasfájásnak, mire lenne szüksége a betegnek, ahhoz, hogy rendben legyen az emésztése, hogyan lehetne ebben segíteni neki, stb. Majd amikor mindezt már tudjuk, akkor kezdünk el konkrét lépéseken gondolkodni, személyre szabott módon. Azaz, az egyik hasfájásnál azonnali műtétre lesz szükség, a másiknál ez teljesen felesleges, de a diéta hatékony lehet, a harmadik betegnél tényleg jó lehet az A gyógyszer, de hogy 3 vagy 6 napig, az már egyéni, a negyedik betegnél nem is az emésztőszervekkel kell foglalkozni, hanem nőgyógyászati a probléma, az ötödik betegnél először a baconszalonna elhagyása a javaslat, de aztán a szervezete erre nem úgy reagál, ahogy vártuk, emiatt újabb megoldás keresésére lesz szükség, stb.Azaz, mindegyik hasfájás oka más lesz, más körülmények között él a beteg, mások az igényei, másra van szüksége. A hasfájós betegek közül valószínűleg csak 1-2%-uknál válna be látatlanban a szoktatásos módszer „3 napig ezt, 4 napig meg azt szedd” fix javaslata, a többieknél vagy nem lenne hatékony, vagy még ártanánk is vele, hiszen egy perforált vakbélgyulladás vagy egy méhen kívüli terhesség is hasfájással jár, de azokra nagyon nem jó megoldás a 3×1 A tabletta beszedése.
Tehát, visszatérve a máshogy altatás kérdésére,
Az első lépés, ha szeretnéd máshogy altatni a gyermeked,
hogy azt gondold át, hogy melyik szemléletmód szerint szeretnéd ezt megtenni, ha a válaszkész megoldásokat választod, akkor a következő lépés pedig az lehet, hogy elkezded megismerni, átgondolni, megérteni, milyen igényei vannak a gyermekednek az alvás, altatás, a szülő-gyermek kapcsolat kapcsán, milyen általános szükségletei vannak és hogyan lehet ezeket teljesíteni, hogy jól aludhasson.
Csak ez után következik az, hogy hogyan tudsz úgy változtatni, hogy a gyermeked aktuális igényei mellett tudd ezt megtenni, továbbra is megfelelően támogatva az alvását.
Így tudunk ebben segíteni Neked:
A gyermek alvásának megismerése, az igényei, szükségletei feltárása történhet önállóan, azaz a szülő megkapja az ehhez szükséges tudást és maga átgondolja, mik a gyermeke igényei, azok hogyan teljesíthetőek, milyen alternatív módjai vannak az altatásnak, és ezek hogyan vezethetőek be a gyermek igényei mentén, válaszkészen.
A megfelelő tudást ehhez megszerezheted a Békés éjszakák, vidám nappalok című bestseller könyvsorozat köteteiből.
Vagy lehet ehhez professzionális segítséget kérni, amikor szakember segít ezek feltárásában és az ezeknek megfelelő megoldás megtalálásában.
Részletes, személyre szabott tanácsokkal állunk rendelkezésedre a gyermeked alvásának alapos megismerése után a Tudástárban és online szülőkonzultációkon.